Felicius

Open Minds Event & Marketing Agency

Poznej svého farmáře – Ma-ma rodinná mlékárna Úhořilka

Ministerstvo zemědělství zve na den otevřených vrátek na lokálních farmách

Ochutnat výrobky z místní farmy, ale i produkci zemědělců z okolí, nakoupit kvalitní potraviny z regionu a podívat se, jak farmáři hospodaří a vyrábí skvělé lahůdky – to všechno mohou 23. srpna zažít návštěvníci kraje Vysočina v rámci nového projektu Ministerstva zemědělství (MZe) s názvem Poznej svého farmáře. Tentokrát návštěvníky přivítá Ma-Ma rodinná mlékárna Úhořilka.

O rodinnou farmu s mlékárnou se stará rodina Brodinových společně s manželi Čiplovými.  Farmu založili v roce 1991 a dnes hospodaří na 100 ha, na kterých se starají o cca 90 ks dobytka a koně čistokrevného plemene  Appaloosa. Farma je zaměřená na chov dobytka s produkcí výběrového mléka, z něhož  tradičním způsobem vyrábí kvalitní plnotučné mléčné výrobky -  tvaroh,  jogurty, kefíry a sýry.  Místní specialitou je  Mamáček – ochucený tvarohový šlehaný krém s různými příchutěmi. Mlsné jazýčky překvapí na první pohled nezvyklá, ale výborná mrkvová příchuť.  Ze široké škály sýrů najdete v sortimentu jogurtový sýr Labane s olivovým olejem, čerstvé přírodní i ochucené nezrající sýry, pařený sýr ve vosku Kaškaval, balkánský sýr, sýrové kuličky v oleji nebo výbornou tvarohovou pomazánku. Na farmě je také mléčný automat na čerstvé syrové, plnotučné mléko. Ráno si v mléčném automatu můžete koupit čerstvé ranní nepasterované mléko.

Kromě nákupu mléčných výrobků se návštěvníci mohou projet na koních, domluvit si výcvik s výukou nebo vyjížďky po okolí.  Na farmě chovají koně plemene appolasa horse, které jsou netradiční svým zbarvením. Majitelka chovné stanice Marie Čiplová se také věnuje výrobě šerp a dekorovacích stuh pro jezdecký sport.

Farma z Úhořilky byla jednou z pěti farem, vybraných pro nový projekt Ministerstva zemědělství s názvem Poznej svého farmáře.  MZe zaznamenalo mezi malými farmáři o účast v projektu obrovský zájem. Ze dvou stovek přihlášek vybrala odborná komise pět hostitelů nového projektu – Farmu Čapí letka z Mokřice u Krásné Hory nad Vltavou (26.7.), Kozí farmu Zerlina z Hážovic u Rožnova pod Radhoštěm (9.8.), Ma-Ma rodinnou mlékárnu Úhořilka ze Štoků (23.8.), Farmu pod Lipou z Rokytnice v Orlických horách (30.8.) a EKO Sady Komňa u Uherského Brodu (13.9.).

“Vždy v sobotu jedna z farem otevře svá „vrátka“ pro návštěvníky a nechá je nahlédnout do provozu. Společně s hostitelskou farmou se představí i další lokální chovatelé a pěstitelé a nabídnou k prodeji své produkty, ” informovalo MZe. V nabídce nebude chybět kozí a kravské mléko i výrobky z nich, sýry, pekařství, bylinky, med a medovina a další výrobky z faremní produkce, prezentovat se budou také lokální výrobky oceněné značkou Regionální potravina, návštěvníci se mohou těšit i na ochutnávky a občerstvení.

Chybět nebude ani doprovodný program – den návštěvníkům zpříjemní živá hudba KYTKA (KYTaroví KAmarádi),  připraveny jsou rozhovory s přítomnými farmáři, ukázka westernového ježdění, děti zaujmou hry a hrací koutky nebo zábavné kouzlení s Magic Franzem.  Vstup na akci je zdarma.

Ma-ma rodinná mlékárna, Úhořilka 12, 582 53 Štoky – 23. 8.

Tisková zpráva
Leták A5
Plakát A4

Více informací: www.jentodobre.cz/poznejsvehofarmare

ma-ma_nahled